Karcher golden apple; Miteve Ev Tozu Akarları Hakkında Bilgi Golden Apple Karcher Türkiye

 

 

 

**İnsan vücudundan dökülen deri tozlarıyla, parçacıklarıyla beslenen bir canlı türüdür. İnsan vücudunda milyarlarca mite(akar) yaşamaktadır. Nemli bölgelerde yaşayan ve astıma sebebiyet veren miteler, mikroskop aracılığıyla görülebilir. 55 mikron boyutuna kadar büyüyen miteler vardır.
İşte sevimli böceğiniz, şu an vücudunuzda milyar civarı bulunuyor

Uzm.doktorlar tarafından hazırlanmıştır. *(Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD İmmünoloji Bilim dalı)

 SOLUNUMSAL ALERJENLER

EV TOZLARI: Ev tozlarının miktarı evin yerine, bulunduğu yerin iklimine, deniz seviyesinden yüksekliğine göre büyük oranda değişir.Evden eve (bir çiftlik evi ile apartman dairesi aynı değildir.) veya bir evin farklı odalarında da değişkenlik gösterebilir(banyo ile yatak odası bir değildir).Fakat değişmeyen bir şey vardır ki ev tozları bir allerjen deposudur.Ev tozları içinde alerjiye sebep olan etken mite (akar) dediğimiz ev tozu böceğidir.
Mite (Akar) lar: Akarlar küçük örümcek benzeri canlılardır ve gözle görülemezler. Ortalama 0.3 mm. uzunluğundadırlar.Ev tozları içinde yaşayan ve solunum yolu alerjilerine neden olan iki önemli akar türü vardır.Dermatophagoides pteronysinnus ve Dermatophagoides farinea bunların latince adlarıdır.Akarlar insanların deri döküntüleri ile beslenirler.Başlıca yatak içinde (yastıklar,yatak,yorgan vs.) yaşarlar, çünkü deri döküntülerinin en çok bulunduğu yer buralarıdır.Depo, silo gibi yerlerde de yoğun olarak bulunurlar.Akarların dışkılarıda alerjiktir. Yataklardan alınan bir gram tozda 2000 ile 15000 arasında akar bulunabilir. Ev tozu akarlarına karşı olan ALERJİ; astım ve rint, nadiren de konjonktivite yol açar. Yakınmalar özellikle uykudan uyanınca başlar. Belirtiler yıl boyu sürer ancak sonbahar ve kışın kötüleşme gösterebilir.

POLENLER: Polen bitkilerin erkek tohumudur.Bitki türlerine bağlı olarak çok farklı şekilleri olan ince taneciklerden meydana gelir.Ortalama boyutu 0.05 mm.dir.Bu da çıplak gözle görülemeyeceği anlamına gelir.Polen tanecikleri birçok alerjik protein içerirler.Bu taneciklerin küçük ve ince olanları rüzgar yolu ile dağılırlar.(anemophilus polenler), daha büyük olanları ise böceklerle taşınırlar.(entemophilus polenler) Rüzgarla dağılan polenler daha alerjeniktirler ve geniş alana yayılabilirler.Bu nedenle bu polenlere karşı alerjisi olan kişilerin çevrelerinde bitkiler olmadığı halde şikayetleri ortaya çıkabilir.
Böceklerle dağılan polenler parlak renkli ve güzel kokulu (böcekleri cezbetmek için) çiçekleri olan bitkiler tarafından küçük miktarlarda üretilirler.Dağılım yolu sebebiyle atmosferde bulunmazlar ve küçük miktarda üretildiklerinden bu polenlere karşı az sayıda insan alerjiktir.Polen alerjisine yol açan başlıca üç bitki ailesi vardır.Bunlar çayır otları, ağaçlar, yabani otlardır.ALERJİ hastaları havadaki polen konsantrasyonunun belli bir düzeyi geçmesinden sonra alerjik belirtiler gösterirler.Bu polen konsantrasyonu türlere göre değişmekle beraber havada her metreküp te 10-20 tanecik olarak hesaplanmıştır.
Ağaçlar Ocak-Mayıs arası, çayır otları Mayıs-Temmuz arası, yabani otlar Temmuz-Ekim arası polen verirler. Polenlere karşı olan ALERJİ alerjik rint, alerjik konjunktivit, alerjik astım ve akut ürtiker şeklinde ortaya çıkabilir.Yakınmalar sadece yılın belli zamanlarında olur ve diğer aylarda kişi tümü ile sağlıklıdır.

KÜF MANTARLARI:
Küf mantarları gözle görülmeyen alerjik etkisi olan sporlar üretirler.Renkleri türden türe değişir.Ev dışında (çürüyen bitkiler üzerinde veya havada) bulunabilecekleri gibi ev içinde (evin güneş görmeyen nemli yerlerinde) de bulunabilirler.Polenler gibi atmosferdeki spor sayısı hava koşullarına bağlıdır.Havanın sıcak ve nemli olduğu zamanlarda, örneğin yazın sonlarına doğru ve erken sonbaharda en fazladır.

Akarlar (Dermatophagoides pteronyssinus), günlük bir gazete yazısındaki noktanın neredeyse yarısı kadar büyüklükte, gözleri olmayan, yaklaşık 3-4 ay yaşayan ve dökülmüş insan derisi öncelikli olmak üzere polen, bitki lifleri ve ölmüş akarlardan geriye kalanlarla beslenen canlılardır. Aslında doğada gerekli bir temizleyici olan ve 23 milyon yıldır dünya üzerinde olan akarlar ne yazık ki biz insanlarla aynı yerde yaşadıklarında sağlık sorunlarına yol açabiliyorlar
Akarlar aldıkları besinleri günde yaklaşık 20 tane gübre topu haline çevirip çevreye bırakırlar. Bu gübre topları özel bir filmle kaplıdır ve içinde güçlü enzimler tarafından sindirilen besinler bulunur. Akar kendi gübre toplarıyla beslenir. Bizler için sorun bu gübre toplarının evimizde hava yoluyla dağılması ve bizler tarafından solunmasıyla başlıyor. Özellikle genetik olarak alerjinin görüldüğü ailelerde bu alerjenlere karşı duyarlılık söz konusu. Alerjik astım, saman nezlesi ve bazı egzama tipleri bu duyarlılık sonucunda ortaya çıkabiliyor. Gübre topları içindeki enzimler, duyarlı bir insanda akciğerlerde, gözde, burunda ve deride, koruyucu mukus tabaka hücrelerinin yıkımına yol açabiliyor. Fakat diğer alerjik durumlarda olduğu gibi, herkesin akarlara alerjik olmadığını hatırlatalım. Bu durum kişinin genetik yapısına ve akara alerjenlerine ne kadar maruz kaldığına bağlı. Günümüzde edindiğimiz yaşam koşulları bizim için olduğu kadar akarlar için de konforlu yaşam alanları sağlamaya başladı. Bu yüzden evlerimizdeki akar sayısı oldukça arttı. Yapmamız gereken akarlardan elimizden geldiğince korunmak ve çoğalmalarını önlemeye çalışmak. Bunun için size bazı ipuçları;
Akarlar nemli ortamları severler ve %64’ün altındaki nemlilikte yaşayamazlar.·Nevresimlerinizi 60°’de yıkmanız akarları yok etmek için yeterli bir sıcaklık olacaktır.ayrıca KARCHER SV 1902 ve SC 1402 deki buhar sıcaklığı 150 derecedir.Yani mite ve ev tozu akarları açısından son derece yeterlidir.
·Yüksek vakum gücü olan KARCHER SV 1902 SULU SİSTEM elektrikli süpürge iyi filtrasyon yapar. Fakat bu tip bir makineniz yoksa süpürgenin poşetini her defasında değiştirmeniz gerekecektir.KARCHER SV 1902  bu işlem için çok yeterli bir makine. Ayrıca temizlik sırasında pencerelerin açık olmasınada gereksinim duymadan   temizlik yapabilme olanağı sağlayacaktır.
Mevsim el verdiğince evinizdeki halı ve kilimleri de güneşe sermeniz ve havalandırmanız gerekmektedir  %80’i su olan akarlar güneşten nefret ederler.Yada halınızı KARCHERSV 1902 veya SC 1402 ‘nin  150 derecelik buharıyla temizleyerek ev tozu akarlarından ve mite lardan  rahatça kurtulablirsiniz.

 

Golden Apple Dayanıklı Tüketim Malları Paz. Ticaret

Garanti Mh. Tepecik Yolu Sabır Apt. No:60 | Etiler - İSTANBUL


 

 

 © 2007 Temizev
Tüm Hakları Saklıdır

Ana Sayfa Firma Profili  | Karcher Vakumlu Buharlı Temizlik Makinası SV-1902  |  Karcher Buharlı Temizlik Makinası SC-1402  | 
Buharlı Temizlik Makinası SV-1802   Su Filtreli Elektrikli Karcher DS-5500   | Ürünler  |  İletişim

Design By
RSM

rsmdizayn

www.temizev.com.tr   |   www.karcherbuharlitemizlikmakinasi.com   |   http://www.buharlisupurge.com/   |   www.karcherbuharlitemizlikmakinesi.com